Coolmax®

COOLMAX – co to takiego?

Coolmax to dzianina, z której wykonywana jest bielizna i odzież termoaktywna. Przekrój włókien Coolmax powoduje, że wilgoć nie jest przez nie wchłaniana, lecz jest odprowadzana na zewnątrz tkaniny.

Co to oznacza w praktyce?

W praktyce funkcjonuje to tak, że w momencie, gdy zaczynasz się pocić, Twoja skóra pozostaje sucha. Pocenie się jest naturalnym mechanizmem organizmu, ułatwiającym utrzymanie właściwej temperatury ciała i chroniącym je przed przegrzaniem. Podczas wysiłku fizycznego Twój organizm może odprowadzić nawet 1,5 litra wilgoci w ciągu jednej godziny. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii Coolmax nie blokuje naturalnych procesów zachodzących w organizmie, a Ty pozostajesz suchy i pełen energii zarówno w trakcie aktywnego dnia jak i podczas intensywnego treningu. Twoja wytrzymałość się zwiększa i możesz skupić się na osiąganiu lepszych wyników.

Jak to działa?

Włókna przekazują wilgoć pojawiającą się na skórze na zewnątrz tkaniny, ułatwiając parowanie. Powietrze z zewnątrz przepuszczane jest do środka, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Coolmax to zaawansowane technologicznie włókno poliestrowe koncernu AdvanSA przeznaczone na dzianiny oddychające. Jego główne obszary zastosowań to:

  • bielizna termoaktywna,
  • bielizna sportowa,
  • odzież sportowa.

Dzięki specjalnej budowie, w której skład wchodzi 3 lub 4 rdzenie połączone ze sobą tworzące układ kapilar przenoszących wodę i zwiększających powierzchnię parowania jest to idealne włókno do produkcji dzianin dla sportowców. Łatwość przenoszenia wilgoci powoduje, że pot jest szybko zabierany z powierzchni skóry i rozprowadzany na dużej powierzchni. W ten sposób łatwo paruje pozwalając zachować komfort cieplny.

W odróżnieniu od włókien starszych generacji, takich jak np. Rhovyl nie rozkłada się pod wpływem promieniowania UV (na słońcu) i nie wydziela przy tym nieprzyjemnych zapachów.

Stosuje się je zarówno do produkcji dzianin o gęstym splocie, jak i delikatnych, rzadkich dzianin typu "mesh" w zależności czy od dzianiny wymaga się większej odporności na ścieranie i rozciąganie, czy też większej przewiewności.

Dzianiny wykonane z Coolmaxu zapewniają przyjemne uczucie suchości i przewiewności. Nie mają jednak własności ocieplających.